monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

jak często kąpać noworodka
Dziecko

Jak często kąpać noworodka i o czym należy pamiętać?

Przyjście na świat noworodka oznacza niemałą rewolucję w życiu świeżo upieczonych rodziców. Wśród kwestii, które budzą niemałe napięcie, a wręcz mogą stać się kością niezgody pomiędzy mamą i tatą a ich rodzicami, jest wieczorna toaleta. Jak często kąpać noworodka?

Codziennie? Wcale nie!

Wyżej wspomniany konflikt pojawia się zazwyczaj w momencie, w którym postępowi młodzi rodzice postanawiają nie kąpać noworodka codziennie. Lata temu, kiedy babcie obecnych maluchów wychowywały swoje pociechy, podejście było zgoła inne. Uważało się, że niemowlę i nowo narodzone dziecko powinno być kąpane codziennie, a obecne podejście młodych rodziców może być uważane wręcz za niechlujstwo i lenistwo.

Tymczasem badania dowodzą, że codzienne kąpiele noworodka sprawiają, że jego wrażliwa skóra staje się jeszcze delikatniejsza. Pozbawienie jej ochronnej warstwy sprawia, że wszelkie patogeny mogą znacznie łatwiej przedostać się do naskórka i tym samym powodować podrażnienia, zaczerwienienia, wysypki czy uczulenia. Dlatego też warto zrezygnować z koncepcji codziennej kąpieli, zwłaszcza że noworodki – poza ulewaniem – nie brudzą się za szczególnie.

Jak często kąpać noworodka?

Pojawia się zatem pytanie: jak często kąpać noworodka? Niestety, nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi, a najwłaściwszą wydaje się być: to zależy. Częstotliwość kąpieli powinna bowiem zależeć między innymi od pory roku, a także tego, czy maluch na przykład ulał wyjątkowo obficie. Zasadniczo jednak przyjmuje się, że dwie-trzy kąpiele w tygodniu są w pełni wystarczające, a pomiędzy nimi wystarczy zadbać o higienę na bieżąco, między innymi zmieniając pieluszki czy przecierając maleństwu buzię zwilżonymi wacikami.

Nieco inaczej wygląda kwestia w przypadku starszych niemowląt. Takie dzieci zazwyczaj bardzo lubią się kąpać, a co za tym idzie – można serwować im tę przyjemność nawet codziennie. Naskórek u kilkumiesięcznych maluchów jest już nieco odporniejszy od skóry noworodka, dlatego też – przy zastosowaniu odpowiednich preparatów – ryzyko jego przesuszenia jest niewielkie.

Jak przygotować kąpiel dla noworodka?

Oprócz odpowiedniej częstotliwości, warto zadbać również o optymalne przygotowanie kąpieli. Właściwa temperatura wody, spokój rodzica, a także dobrze dobrane preparaty do kąpieli mogą wpłynąć korzystnie na stan skóry dziecka, a przy tym zapewnić mu dobre samopoczucie.

Warto pamiętać, że pierwsze kąpiele noworodka są silnym przeżyciem nie tylko dla rodzica, ale również (a może przede wszystkim) dla maleństwa. Spokojna atmosfera oraz cichy głos mamy lub taty może pomóc uspokoić się maleństwu.