monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

niespokojny sen niemowlaka
Dziecko

Niespokojny sen niemowlaka – przyczyna

Nieprzespane noce to domena nowo upieczonych rodziców. Czasami niespokojny sen niemowlaka może mieć swoje przyczyny, których zrozumienie i usunięcie może pomóc dziecku zasnąć na o wiele dłuższy czas, w ten sposób dając też wypocząć rodzicom. Warto poznać jakie są przyczyny ciągłego budzenia w nocy noworodka.

Czy charakteryzuje się niespokojny sen niemowlaka?

Sen niemowląt różni się od tego u dorosłych. Dzieci zapadają głównie w fazę REM, oznaczającą sen płytki. Łatwo w ten sposób obudzić noworodka delikatnym dźwiękiem albo nawet zapachem. Później dziecku trudniej jest zasnąć i zaczyna się maraton nocnego stania nad łóżeczkiem niemowlęcia i kołysania go do snu. Płacz w nocy i brak snu może być komunikatem dla rodziców, że dziecku coś przeszkadza w spokojnym zaśnięciu albo też trapi je jakaś dolegliwość.
Gdy dziecko śpi niespokojnie nie zawsze dochodzi z jego strony do przebudzenia. Niemowlę wierci się, wykonuje gwałtowne ruchy nogami albo rękami. Może przy tym wystąpić ruch gałek ocznych. Przy tym dziecko nierzadko wydaje dźwięki. Może być to kwilenie, gaworzenie, płacz albo nawet śmiech.

Przyczyny

Niespokojny sen niemowlaka może być skutkiem naturalnych przyczyn, ale czasami może być objawem do niepokoju. Do rzeczy, które mogą być przyczyną niespokojnego snu dziecka można zaliczyć:
– rozregulowany harmonogram dnia – powoduje to, że dziecko może mieć problemy z zaśnięciem. Przy niemowlakach najlepiej jest stosować rutynę i wykonywać dane czynności jak karmienie oraz kąpiel o określonych porach dnia.
– niewygodna pozycja – dziecko może się wiercić i budzić z powodu niewygodnej pozycji albo pełnej pieluszki
– zbyt wysoka temperatura pokoju – dziecko może spać niespokojnie z powodu przegrzania. Przyczyną może być za ciepła noc, brak chłodnego powietrza albo kołdra.
– choroba – niemowlę może w ten sposób okazywać, że źle się czuje albo coś mu dolega. Może być to kolka, wzdęcia albo zaparcia. Ząbkowanie to także czas, gdy dziecko gorzej śpi, ponieważ podrażnione dziąsła przyprawiają dziecku ból. Wtedy trudniej o sen.

Jak przeciwdziałać niespokojnemu snu dziecka?

W ciągu dnia trzeba zadbać o to, by maluch nie spał za długo podczas drzemki. Wtedy może być zbyt wyspany i zaśnięcie wieczorem będzie przychodziło mu z niemałą trudnością. Przed snem można maluszka potulić i pogładzić po plecach. Dobry okazać się może również masaż za pomocą olejków przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Ich aromat i delikatne ruchy mamy albo taty mogą pomóc w ululaniu niemowlaka do snu.