monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

dziecko nie chce smoczka
Dziecko

Dziecko nie chce smoczka – co zrobić?

Smoczek znajduje się na liście niezbędnego wyposażenia większości młodych rodziców. Jeszcze przed przyjściem na świat pociechy, większość z nich posiada choć jeden czy dwa egzemplarze smoczków wśród zakupionej wyprawki. Jednak co zrobić, gdy po narodzinach dziecko nie chce smoczka?

Czy dziecko musi używać smoczka?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad kwestią, czy dziecko w ogóle musi używać smoczka. Tak jak dorośli mają swoje preferencje, tak samo przejawiają je również najmłodsi. Podczas gdy niektóre maluchy nie będą mogły rozstać się ze smoczkiem przez kilka pierwszych lat swojego życia, inne – nawet na niego nie spojrzą.

Wiele osób wskazuje na to, że dzieci, które są karmione piersią, znacznie rzadziej używają smoczka. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę, a nawet badania, które mówiłyby o takim stanie rzeczy, jednak wśród osób starszych powstała tego typu obiegowa opinia. Można zakładać, że brak smoczka u dzieci karmionych piersią wynika z tego, że pokarm nigdy się nie kończy, a co za tym idzie – można potraktować biust mamy niczym smoczka.

Wypróbuj różne rodzaje smoczków

Jeśli dziecko nie chce smoczka, a rodzic desperacko pragnie się wyspać, można spróbować zakupu różnych rodzajów tego akcesorium. Może bowiem okazać się, że problem nie tkwi w samym smoczku, ale na przykład jego rozmiarze, materiale z którego go wykonano czy kształcie. Gdy rodzicowi bardzo zależy, by maluch choćby przez jakiś czas korzystał ze smoczka, można podjąć kilka prób, oferując niemowlęciu rozmaite typy smoczków, które można znaleźć w sklepach.

Pogódź się z takim stanem rzeczy

Jeśli powyższe nie pomoże, konieczne może okazać się… pogodzenie z takim stanem rzeczy. Istnieją dzieci, które po prostu nie akceptują smoczków i niewiele da się z tym zrobić. Choć dla zmęczonego, młodego rodzica to zapewne marne pocieszenie – warto przypomnieć, że brak smoczka oznacza również brak procesu jego odstawiania, a ten potrafi być wyjątkowo trudny dla części maluchów.

Dziecko nagle przestało używać smoczka

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli maluch przez długi czas korzystał ze smoczka, jednak nagle rozpoczął strajk i odmówił jego używania. To może oznaczać, że w buzi dziecka pojawiły się zmiany, które powodują ból – na przykład afty lub pleśniawki. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się konsultacja lekarska, podczas której specjalista przepisze niemowlęciu odpowiednie leki.

Zdarza się, że również ząbkujące dzieci nagle odrzucają smoczek, choć zdecydowanie częściej można spotkać się z odmienną reakcją na wyżynające się ząbki, czyli wzmożoną chęcią korzystania ze smoczka.