monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

waga noworodka
Dziecko

Ile powinna wynosić prawidłowa waga noworodka?

Waga noworodka, a także niemowlęcia to coś, co nierzadko spędza sen z powiek młodym rodzicom. Niestety, często spotykają się oni z komentarzami odnośnie wagi swojej pociechy, a co więcej – na próżno tu szukać jednolitości poglądów.

Idealna waga noworodka

Noworodki różnią się pomiędzy sobą masą w dość znaczący sposób. Nie mówimy tu o dzieciach urodzonych przed terminem, gdyż w ich przypadku niższa masa urodzeniowa jest czymś w pełni naturalnym. Kwestia dotyczy jednak tych maluchów, które – choć teoretycznie przyszły na świat w terminie porodu wyznaczonym przez ginekologa – ważą zdecydowanie więcej lub mniej niż przeciętnie.

Zasadniczo można przyjąć, że duża część dzieci, które przyszły na świat terminowo, waży pomiędzy 3200 a 3500 g. Nie oznacza to jednak, że dzieci ważące mniej lub więcej są zbyt duże bądź za małe.

Od czego zależy waga noworodka?

Masa noworodka jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszym i najbardziej podstawowym jest oczywiście wzrost oraz waga rodziców. Co naturalne, dziecko, którego mama i tata są wysocy i postawni, również będzie charakteryzować się większą masą urodzeniową i z dużą dozą prawdopodobieństwa, będzie również mierzyć zdecydowanie więcej niż przeciętne noworodki.

Jednocześnie, gdy rodzice są nieco niżsi i drobniejsi niż przeciętnie, maluch może ważyć poniżej 3 kg pomimo urodzenia się w terminie i nie ma w tym nic zaskakującego. Największe znaczenie ma to, jaką posturą charakteryzuje się mama, choć wzrost taty także ma duże znaczenie z tego punktu widzenia.

Zdarza się także, że dziecko waży więcej, gdy jego mama cierpi na tzw. cukrzycę ciążową. Wówczas może okazać się, że nawet pomimo utrzymywania ścisłej diety, maluch waży dość sporo.

Czy noworodek może ważyć za dużo?

Należy podkreślić, że dzieci mogą różnić się pomiędzy sobą wagowo nawet o ponad kilogram i mimo to charakteryzować się prawidłową wagą. Nie istnieje opcja, w której noworodek waży za dużo: choć dziecko może być nieco większe ze względu na rozmaite czynniki, zasadniczo nie sposób wskazać masy ciała, która mogłaby okazać się zbyt wysoka. Zdarzają się oczywiście maluchy, które ważą nawet 5 kg, co znacząco odbiega od normy, jednak takie dzieci zazwyczaj mają naprawdę wysokich rodziców.

Siatki centylowe z wagą dzieci

Jeśli waga noworodka wzbudza wątpliwości, można zerknąć to siatek centylowych, które prezentują zależność wagi i wzrostu noworodków oraz niemowląt. Dzięki temu można zyskać pewność, że dziecko „łapie się” w widełkach, które zostały ukazane przez specjalistów i powstały na podstawie wieloletnich badań.