monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

zatkany nos bez kataru
Uroda

Problem zatkanego nosa

Zatkany nos jest objawem wielu infekcji i chorób. Nieżyt nosa, jak zwykle nazywany jest katar, może mieć różne postaci i rozmaite podłoże. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny, jest kluczem do sukcesu w walce z nieżytem nosa.

Podział kataru

Katar podzielić można na dwie podstawowe grupy. Katar alergiczny i niealergiczny. Pierwszy jest spowodowany reakcją uczuleniową na różnego rodzaju pyłki, kurz, sierść, a drugi jest objawem choroby. Katar niealergiczny, który jest symptomem infekcji może mieć różny charakter. Często uczuciu zatkanego nosa towarzyszą także obrzęki w okolicy małżowin nosowych. Katar chorobowy możemy podzielić na wirusowy i bakteryjny. Ten pierwszy zazwyczaj jest wodnisty i rzadki, a drugi miewa zielonkawe zabarwienie, spowodowane ropą zbierającą się w nosie.

Sposoby na zatkany nos

Znanych jest wiele sposobów na zatkany nos. Jeśli interesują nas domowe sposoby na walkę z tym problemem powinniśmy rozpocząć od kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. Wykorzystać można tu olejek miętowy, eukaliptusowy czy zioła, takie jak tymianek i szałwia. Kolejnym sposobem na domową walkę z katarem jest jedzenie czosnku. Sposób zdecydowanie mniej przyjemny niż stosowanie inhalacji olejkami, ale równie skuteczny. Rozgnieciony czosnek można zjeść z kanapką, bądź zrobić z niego napar w dodatkiem cytryny i imbiru. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, a domowe sposoby nie są skuteczne w tej nierównej walce, należy skorzystać z metod polecanych przez farmakologów. Na rynku dostępna jest cała gama preparatów, które po zastosowaniu mają udrożnić nasze drogi oddechowe. Najczęściej sięgamy po krople do nosa, które przynoszą natychmiastową ulgę, jednak nie leczą całkowicie naszego kataru. Należy jednak bardzo uważać, ponieważ krople na nieżyt nosa mogą spowodować jego nadmierne przesuszenie, czego wynikiem mogą być krwotoki z nosa.

Zatkany nos bez kataru

Dużo większy problem zaczyna się, gdy pojawia się objaw zatkanego nosa, ale bez kataru. Świadczyć może to o wielu chorobach i infekcjach naszego układu oddechowego. Najczęstsza przyczyną takiego stanu jest pojawienie się polipów w nosie. W takim przypadku niezwłocznie należy je usunąć, by umożliwić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Częstą przyczyną takiego stanu jest też krzywa przegroda nosowa. Niedrożność naszych górnych dróg oddechowych bez kataru może być bardzo problematyczna i należy ją leczyć. Nieleczone przypadłości mogą spowodować szereg innych zmian w organizmie i doprowadzić do różnych schorzeń.