monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

jak szybko przytyć
Zdrowie

Jak szybko przytyć? – zdrowe sposoby

Jedni marzą o jak najszybszym schudnięciu, za to innych męczy kwestia przytycia. Istnieją osoby, dla których właśnie nabranie masy ciała jest ważne ze względów zazwyczaj zdrowotnych. Zdaje się, że wszyscy wiemy o tym jak szybko przytyć, skoro tyle osób zmaga się z nadmiernymi kilogramami. Okazuje się, że nie dla każdego jest to łatwe, ponieważ organizm buntuje się wobec tej prostej czynności jaką jest tycie. Oto kilka zdrowych sposobów na przybranie na masie.

Czym jest niedowaga?

Niska waga u ludzi może być wynikiem niedoboru białka, energii oraz innych składników odżywczych. Jadłospis powinien być tak ułożony, by dostarczył organizmowi odpowiedniej ilości potrzebnej energii. Nietrzymanie się tej zasady może doprowadzić do niedowagi. Często przyczyną takiego stanu rzeczy są także takie choroby jak: jadłowstręt psychiczny, nowotwór oraz przewlekłe choroby zakaźne.

Sposoby na szybkie przytycie

Jeśli przyświeca nam cel przytycia, powinno podejść się do tematu w sposób mądry i świadomy. Nawet podczas nabierania masy ciała powinno się uważać na to co się je i stosować zbilansowaną dietę. Dieta na niedowagę powinna być wprowadzana stopniowo, żeby nie obciążyć organizmu. Zbyt kaloryczne, niezdrowe posiłki przyjmowane w sposób regularny mogłoby doprowadzić do zaburzeń pracy układu pokarmowego, takich jak wymioty, biegunki oraz wzdęcia.

Dieta pomagająca przytyć powinna zawierać w sobie sporej ilości białka (do 20%), węglowodanów (50%) oraz tłuszczu (około 30%). Taka dieta powinna zamykać się na około 3500 – 3600 kaloriach na dobę. Sam przyrost masy ciała powinien być stopniowy, dlatego nie od razu będzie można widzieć efekty. W przypadku układania jadłospisu warto się udać do dietetyka, który pomoże idealnie dobrać proporcje w zależności od wieku, płci oraz wagi.

Przy zdrowym tyciu powinno się przestrzegać kilku zasad:
– spożywać zdrowie tłuszcze bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6,
– nie pić wody przed posiłkami,
– jadać pięć posiłków dziennie,
– spożywać fermentowane produkty mleczne (maślanka, jogurt naturalny, kefir) oraz pieczywo z mąki pełnoziarnistej.

Czego unikać podczas diety na przyrost masy?

Okazuje się, że taka dieta powinna być zdrowa, więc wszelkiego rodzaju puste kalorie pod postacią słodyczy oraz słonych przekąsek, powinny być unikane. Zdrowie w tym przypadku jest bardzo ważne. Dieta powinna być świadomie ułożona i dostosowana do danej osoby w sposób personalny. W ten sposób możliwy jest szybki powrót do zdrowia, a efekt jo-jo ma szansę nie wystąpić.