monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

Olej rzepakowy
Zdrowie

Olej rzepakowy – źródło zdrowych tłuszczów

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem diety, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj spożywanego tłuszczu, ponieważ cześć z nich może prowadzić do rozwoju otyłości, miażdżycy lub wzrostu poziomu niechcianego cholesterolu we krwi. Osoby dbające o swoje zdrowie powinny zdecydować się na korzystanie z oleju rzepakowego. Jakie są jego właściwości prozdrowotne?

Olej rzepakowy – tłuszcz nie musi być niezdrowy

Olej rzepakowy pozyskiwany jest z czarnych nasion rzepaku. Jest to kwitnąca na żółto roślina, którą wiosną można podziwiać na polskich polach. Olej tłoczony z nasion rzepaku stanowi bardzo bogate źródło kwasów tłuszczowych i witamin. Co ważne jest on bezpieczny dla dzieci, może więc służyć do przygotowywania potraw dla wszystkich członków rodziny.

Olej rzepakowy charakteryzuję się duża zawartością i odpowiednim stosunkiem kwasów omega-6 do omega-3 (2:1). Zawiera sobie zaledwie 7-8% tłuszczów nienasyconych, czyli o połowę mniej niż olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju pozyskiwanym z nasion rzepaku to w 90%: kwas linolowy, linolenowy i oleinowy. Mają one bardzo korzystny wpływ na zdrowie i są niezbędnym składnikiem prawidłowej diety.

Omawiany olej z jest cennym źródłem witamin A, D, E i K. Rzepak zawiera też w sobie sterole roślinne, które pomagają otrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi.

Zdrowotne właściwości oleju rzepakowego

Dzięki idealnej proporcji kwasów omega-6 do omega-3 olej rzepakowy wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Ma to również pozytywny wpływ na układ krążenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Oba kwasy wspomagają prawidłowe funkcjonowanie nerek, przyczyniają się na poprawę stanu skóry oraz zapobiegają powstawaniu nowotworów. Stosowanie oleju rzepakowego jest polecane osobą zmagającym się z łuszczycą, z uwagi na wspomniane wyżej działanie przeciwzapalne. Witaminy zawarte w oleju rzepakowym działają przeciwutleniająco (witamina E), odpowiadają za prawidłowe krzepnięcie krwi (witamina K), wspierają stan skóry i oczu (witamina A). Olej rzepakowy stosuje się też przy kuracji włosów, ponieważ wzmacnia, odżywia i regeneruje ich strukturę.

Olej rzepakowy – rafinowany czy tłoczony na zimno?

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy olejem tłoczonym na ciepło i na zimno. Ten pierwszy, zwany rafinowanym jest tańsze i łatwiej dostępny, może być stosowany zarówno do smażenia, gotowania, pieczenia jak i sałatek. Olej tłoczony na zimno, czyli nierafinowany nie znosi wysokich temperatur i nadaje się tylko do sosów i sałatek.

Jak wykorzystać olej rzepakowy w kuchni?

Olej rzepakowy znajduję bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Rafinowany możemy wykorzystać zarówno do pieczenia mięs jak i słodkich wypieków. W związku z duża zawartością kwasów omega-3 warto smażyć na nim ryby morskie. Olej rzepakowy nierafinowany nadaję się do polania warzyw, można go użyć do sosów i majonezów. Jako, że ułatwia przyswajanie witamin jest to doskonały dodatek do sałatek.

Olej rzepakowy skarbem Europy

Więcej informacji na temat oleju rzepakowego można uzyskać na stronie olejrzepakowy.com. Serwis ten promuje współfinansowany przez Unią Europejską program edukacyjno-promocyjny „Olej rzepakowy skarbem Europy”. Ta międzynarodowa kampania ma na celu podnieść świadomość żywieniową konsumentów na temat prozdrowotnych właściwości jakie wykazuje olej rzepakowy.