monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

uczulenie na orzechy
Zdrowie

Jak rozpoznać uczulenie na orzechy i jak je leczyć?

Uczulenie na orzechy nie kojarzy nam się raczej ze szczególnie łagodnymi objawami i przebiegiem. Można zobaczyć to w filmach albo nawet kreskówkach dla dzieci. Orzechy to szczególnie silny alergen, dlatego nie powinno się ignorować już pierwszych objawów, które mogą zwiastować uczulenie na orzechy. Czym jednak się to wyróżnia i jak należy się leczyć?

Czym dokładnie jest uczulenie na orzechy?

Uczulenie na orzechy jest jedną z najczęściej występujących alergii na świecie. Większość ludzi cierpi na uczulenie związane z orzechami ziemnymi, popularnie nazywanymi fistaszkami. Przy tym można rozróżnić jeszcze uczulenie na takie orzechy jak: migdały, orzechy laskowe oraz włoskie. Czynnikiem uczulającym bywają różnego rodzaju białka zawarte w orzechach. W wyniku reakcji z nimi, system immunologiczny osoby uczulonej zaczyna wytwarzać przeciwciała IgE, co prowadzi bezpośrednio do powstania odczynu alergicznego. Ważne jest rozpoznanie tej alergii, ponieważ może doprowadzić nawet do śmiertelnego wstrząsu anafilaktycznego.

Jakie są objawy uczulenia na orzechy?

W przypadku orzechów arachidowych najczęściej dochodzi do najcięższych odczynów anafilaktycznych, które mogą skończyć się nawet śmiercią. Do łagodniejszych objawów należą: zapalenie spojówek, szczypanie oczu, nudności, biegunka, zaczerwieniona skóra, tzw. pokrzywka występująca w okolicach rąk, ust, nóg oraz pleców

Diagnoza oraz leczenie uczulenia na orzechy

W sytuacji zauważenia na swoim ciele zmian skórnych albo wystąpienia powyżej wymienionych objawów bezpośrednio po zjedzeniu orzechów, warto przyjrzeć się symptomom, a następnie udać się do lekarza. Tam można przeprowadzić testy diagnostyczne, takie jak testy skórne. Wtedy wystarczy mniej więcej pół godziny, by zbadać wielkość odczynu alergicznego. Wynik badania może być pozytywny albo negatywny, gdzie ten drugi wyklucza uczulenie na orzechy.
Czy istnieje skuteczny sposób leczenia tej alergii? Okazuje się, że niestety nie. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie składników lub żywności, które posiadają dany alergen, w tym przypadku powinna nastąpić zupełna rezygnacja z orzechów. Tyczy się to nie tylko orzechów samych w sobie, ale również produktów, których jednym ze składników mogą być orzechy pod różną postacią np. słodycze z orzechami albo masło orzechowe.
Zaznacza się, że osoby uczulone na orzechy powinny otrzymać od badającego ich alergologa schemat możliwych reakcji krzyżowych, które są dość popularne, jeśli chodzi o alergie. Taki schemat jest sprawą indywidualną każdego pacjenta z osobna.