Nagniotki (łac. clavus) to przykra przypadłość osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Na szczęście można się ich pozbyć, stosując domowe sposoby na odciski. Kluczem do sukcesu jest oczywiście systematyczność i regularność.
Skąd biorą się odciski?
Nagniotki, znane powszechnie jako odciski, są efektem hiperkeratozy – jest to przypadłość, która polega na nadmiernym rogowaceniu naskórka. Odcisk powstaje wskutek wydłużonego nacisku na konkretny obszar skóry. Noszenie niedopasowanych butów lub butów na wysokim obcasie sprzyja powstawaniu odcisków, ponieważ stopa znajduje się wówczas w nienaturalnej pozycji, a więc pewne obszary stopy ulegają nadmiernemu uciskowi. Długotrwały nacisk na konkretny obszar stopy powoduje pogrubienie i stwardnienie naskórka, wewnątrz którego tworzy się centralny korzeń – główny sprawca bólu.
Jakie są rodzaje odcisków?
Odciski, nagniotki i modzele to słowa, które są używane wymiennie do określenia tej samej przypadłości. Jest to błędne nazewnictwo, ponieważ o ile odciski i nagniotki są z reguły tym samym, o tyle modzele mają nieco inną charakterystykę. Nagniotki to kopułowate zgrubienia, które charakteryzuje występowanie korzenia centralnego. Korzeń centralny umiejscowiony wewnątrz odcisku jest odpowiedzialny za ból podczas chodzenia. Tymczasem modzel jest zgrubioną warstwą naskórka, wewnątrz której nie ma korzenia centralnego. Oznacza to, że modzele są jedynie defektem kosmetycznym, które nie sprawiają dyskomfortu.
Domowe sposoby na odciski
Ze zdecydowaną większością odcisków można poradzić sobie domowymi sposobami. Wyjątek stanowią te odciski, w których korzeń centralny umiejscowiony jest głęboko pod skórą – wówczas konieczna jest interwencja lekarza. Domowe leczenie odcisków polega na nawilżaniu skóry stóp i miejscowym stosowaniu preparatów zmiękczających oraz przeciwzapalnych. Najlepszym domowym sposobem na pozbycie się odcisków jest wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem preparatu zmiękczającego skórę. Do takiej kąpieli można też dodać kilka kropel olejku eterycznego, na przykład z drzewa herbacianego, który ma właściwości przeciwzapalne. Po kąpieli stóp na zmienione obszary należy nałożyć preparat zawierający kwas mlekowy, kwas salicylowy lub mocznik. Po nałożeniu preparatu na odcisk, należy zabezpieczyć zmieniony obszar plastrem lub bandażem. Po kilku dniach regularnego zmiękczania i nawilżania chorego miejsca, odcisk powinien całkowicie ustąpić.
Jak uniknąć odcinków na stopach?
Odciski są niepozorną, lecz bardzo przykrą dolegliwością, która potrafi znacząco obniżyć komfort życia. Dlatego też zamiast je leczyć, najlepiej zapobiegać ich powstawaniu. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego obuwia i prawidłowa pielęgnacja stóp, która polega na regularnym złuszczaniu martwego naskórka i nawilżaniu. Jeśli powstawanie odcisków jest efektem występowania wad anatomicznych, konieczna jest konsultacja z lekarzem.