Kolczyk w języku to dość popularny trend, który co jakiś czas wraca do mody, sprawiając, że w szczególności młode kobiety decydują się na taką ozdobę. Z czym jednak wiąże się taka biżuteria? W końcu znajduje się w ustach, które nierzadko są siedliskiem zarazków oraz resztek jedzenia. Wtedy pytaniem staje się, czy piercing w tym miejscu to dobry pomysł?
Na co powinno się przygotować podczas robienia sobie kolczyka w języku?
Przekłuwanie języka nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie, chociaż ból nie jest zbyt silny. Zabieg wygląda w ten sposób, że język zostaje wyciągnięty i przytrzymany za pomocą szczypiec przez pracownika salonu z piercingiem. W otwór w narzędziu wbija się igłę, a następnie wkłada kolczyk, a od dołu zakrętkę. Wszystko to trwa dość krótko, jeśli zabieg jest przeprowadzany przez dobrze wyszkoloną osobę. Są zastrzeżenia, że na piercing w tym miejscu nie powinny decydować się osoby chorujące na zaburzenia krzepnięcia krwi.
Warto wspomnieć o zdaniu dentystów na temat kolczyka w języku. Piercing w tym miejscu może niszczyć szkliwo zębów i powodować recesję dziąseł. Kolczyki w języku noszone przez długi czas kilku lat, mogą powodować opadnięcie dziąseł, co prowadzi do wnikania bakterii i stanów zapalnych. Trzeba przy tym uważać na długie kolczyki, które mogą ocierać się o dziąsła, prowadząc do ich uszkodzenia. Specjaliści od piercingu mówią jednak, że dobrze wykonany kolczyk nie wiąże się z tego typu dolegliwościami.
Jak zadbać o przebity język?
Zła pielęgnacja piercingu może spowodować komplikacje pod postacią zakażenia jamy ustnej. By do tego nie doszło należy płukać usta płynami antybakteryjnymi albo solą fizjologiczną lub niejodowaną solą morską. Jeśli podczas płukania ust występuje zbyt silny ból należy zrezygnować z tej opcji i skupić się na przepłukiwaniu ust zimną wodą. Usta należy płukać przez około pół minuty po każdym posiłku. Zazwyczaj czas gojenia się rany to dwa tygodnie.
Skutki piercingu w języku
Po przekłuciu może wystąpić obrzęk trwający do tygodnia. Język może stać się wrażliwszy, a z rany może lecieć co jakiś czas krew. Po kilku dniach obrzęk powinien się zmniejszać. Nawet po dłuższym czasie od wizyty w salonie piercingu warto pamiętać o dokładnej higienie obszaru jamy ustnej.
Przy tym występują trudności z mówieniem i połykaniem. W okresie gojenia się rany warto spożywać produkty płynne, a przy tym wystrzegać się mocnych smaków, takich jak ostre albo kwaśne potrawy. Gorące i gazowane napoje również powinny pójść na jakiś czas w odstawkę. Należy też zrezygnować z papierosów oraz alkoholu.