Moda na DIY- do it yourself, czyli zrób to sam, trwa w najlepsze. Jest to nie tylko ciekawe i rozwojowe hobby, ale i sposób na ekologiczne i tańsze posiadanie różnych rzeczy. Wytwarzanie w domu własnych dekoracji, kosmetyków, a nawet mebli daje ogromną satysfakcję i jest świetną zabawą. Nie są potrzebne do tego specjalne uzdolnienia ani ukończone kursy, chociaż często dużo prościej jest podeprzeć się instrukcjami, które bez problemu można znaleźć w Internecie. Ozdobą, którą można znaleźć w praktycznie każdym domu, jest świeczka. Dodaje ona mieszkaniu przytulności i ciepłej atmosfery. Jeżeli zastanawiacie się jak zrobić świece, poniżej znajduje się kilka wskazówek.
Składniki bazowe
Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać to zakup parafiny (poziom zaolejenia poniżej 1%) lub wosku sojowego, jeżeli pragniemy wykonać świecę sojową. Jest to bazowy składnik do każdej świecy. Dodatkowo potrzebujemy zakupić knot, może być drewniany bądź bawełniany z zamontowana już blaszką. Oczywiście powinniśmy wybrać też naczynie, w którym umieścimy naszą świeczkę. I tu możemy wykorzystać to, co już mamy w domu — stare słoiczki, szklanki, a nawet skórki owoców (na przykład pomarańczy).
Ulubione dodatki
To jakie dodatki umieścimy w naszej świeczce, zależy od naszej fantazji i kreatywności. Skorzystajmy z ulubionych barwników, farb do świec oraz olejków eterycznych. Możemy umieścić w nich brokat, suszone owoce, przyprawy lub kwiaty, ziarna kawy, muszelki, kamyczki i wiele innych drobiazgów. Dzięki temu nasza świeca będzie niepowtarzalna i dokładnie taka, jaką chcemy.
Wykonanie
Kiedy już zgromadzimy potrzebne komponenty, przygotujmy jeszcze dwa garnki o grubym dnie. Najlepiej, jeżeli jeden z nich nie nadaje się już do gotowania żywności i możemy go przeznaczyć na kreatywne cele. To w nim będziemy rozpuszczać parafinę bądź wosk. Drugi garnek przeznaczymy na kąpiel wodną i umieszczamy w niej pierwszy garnek. W ten sposób będziemy odgrzewać i rozpuszczać wosk. Przed roztopieniem wosku warto odmierzyć jego ilość. Najprościej jest to wykonać na oko, czyli odmierzyć jeszcze twardy wosk w docelowym naczyniu. Do roztopionego wosku dodajmy teraz barwniki, olejki bądź wybrane drobne ozdoby. Blaszkę z knotem umieszczamy w pojemniczku i ostrożnie przelewamy przygotowany wosk. Dobrze jest knot przymocować i umieścić na naczyniu dwa ołówki bądź inne patyczki, które utrzymają knot w pionowej pozycji w trakcie napełniania świecy. Jeżeli jeszcze nie umieściliśmy w świecy ozdób bądź chcemy dodać nowe, teraz jest dobry moment, aby delikatnie i ostrożnie je zanurzyć, a także umieścić w odpowiednim miejscu w naczyniu. Taką świecę odstawiamy do zastygnięcia. Świeczka jest gotowa!