monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

Lifestyle

Dodatkowe kilogramy po ciąży – kiedy pora je zrzucić?

Statystycznie kobieta powinna przytyć w ciąży około 10 kg, choć niektórym z nas przybywa nieco ich nieco więcej. W okresie ciąży nie przejmujemy się nadprogramowymi kilogramami, jednak po porodzie zwykle zaczynają nam one przeszkadzać. Kiedy przychodzi pora na to, aby zadbać o siebie i wrócić do formy?

Połóg, czyli czas dla siebie i dziecka

Niektóre młode mamy bardzo szybko postanawiają wrócić do formy po porodzie. Nie zapominajmy jednak, że na pierwszym miejscu pozostanie nie szczupła sylwetka, a dobro nasze oraz dziecka. Choć po porodzie zaleca się wykonywanie pewnych ćwiczeń, nie mogą one zbytnio przeciążać organizmu. Wykluczony jest na przykład trening siłowy, który może przynieść więcej szkody, niż pożytku. W okresie połogu warto poświęcić się potrzebom dziecka, a także swoim własnym. Dajmy sobie nieco więcej luzu, odpocznijmy – nowa rola zwykle pochłania mnóstwo energii, za dużo, aby myśleć dodatkowo o sporcie. Połóg to czas, gdy nasze ciało musi wrócić do dawnej kondycji sprzed ciąży, dlatego nie wymagajmy od niego zbyt wiele w tym okresie.

Kiedy warto zacząć trenować?

Po około dwóch miesiącach od momentu wydania dziecka na świat, przychodzi pora na pierwsze, poważniejsze treningi. Oczywiście, w pierwszej kolejności warto poradzić się lekarza, czy nasz organizm jest gotowy na wysiłek fizyczny. Jeśli dostaniemy zielone światło, możemy zacząć działać. Nie przejmujmy się tym, że nasze ciało straciło proporcje, a my nie możemy zmieścić się w ulubione body sportowe – na wszystko przyjdzie właściwa pora. Zacznijmy od lekkich, mało wymagających treningów, które potrwają nie dłużej, niż godzinę. Dobrze, aby miały one miejsce przynajmniej 3 razy w tygodniu, choć oczywiście, mając pod opieką maluszka, wygospodarowanie czasu dla siebie może stanowić niemałe wyzwanie. Pamiętajmy, że lepiej dłużej dochodzić do celu, niż przeforsowywać organizm, zwłaszcza że na co dzień wysiłku nam nie brakuje.

Kiedy pora zrzucić dodatkowe kilogramy?

Młode mamy często popełniają ten błąd, że stawiają sobie nierealne cele, jak na przykład zrzucenie zbędnych kilogramów w dwa miesiące. Często chęć powrotu do dawnej sylwetki jest tak silna, że przysłania radość, płynącą z macierzyństwa. Niemniej jednak dobrze jest dać sobie odrobinę luzu i nie podchodzić do tematu w sposób zadaniowy. Z pewnością wrócimy do dawnej sylwetki, jeśli będziemy zdrowo się odżywiać i ćwiczyć. Niektórym kobietom zajmuje to kilka tygodni, innym kilka miesięcy – nie warto sugerować się statystyką. Jeśli jednak, pomimo podejmowanych wysiłków, nie potrafimy zrzucić nawet kilograma, dobrze jest wykonać podstawowe badania krwi, na przykład oznaczając poziom hormonów tarczycy.

Dodatkowe kilogramy, które pozostają po ciąży, często stanowią powód do zmartwień młodych mam. Niemniej jednak, nie warto przejmować się nimi aż tak bardzo – lepiej dać sobie nieco więcej czasu na powrót do dawnej formy. Zdrowa dieta i ćwiczenia powinny okazać się wystarczające, choć dobrze wykonać także podstawowe badania, aby upewnić się, że po ciąży organizm nie uległ rozregulowaniu.