Plamienia w trakcie ciąży zdarzają się u wielu kobiet. Plamienie jest znacznie mniejsze niż krwawienie w ciąży i w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jest skąpe i nie odczuwa się bólu, to zazwyczaj nie oznacza nic groźnego. Czasami jednak może być powodem groźniejszych problemów, dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy dobrego ginekologa.
Jakie są niegroźne plamienia w ciąży?
Ginekolog Wrocław pomaga kobietom w wielu różnych sytuacjach. Bardzo często zgłaszają się z problemami dotyczącymi plamienia. Trzeba jednak wiedzieć, że niektóre z nich są całkowicie niegroźne. Zaliczamy do nich brązowe upławy, krwawienie implantacyjne czy też te spowodowane polipem lub nadżerką.
Niewielkie krwiaki również mogą być przyczyną plamienia. Najczęściej pojawiają się po ciepłej kąpieli albo po większym wysiłku fizycznym. Wtedy też łożysko może nieznacznie odkleić się od ścianki macicy i na skutek skurczu spowodować otarcia naczynka, co prowadzi właśnie do krwawienia.
Lekarz przy takich problemach zaleca odpoczynek i leżenie, dzięki czemu krwiaki same się wchłaniają, naczynia się zamykają, a łożysko przykleja do ścianki. Niepokojące plamienie w ciąży po wysiłku powinno być jak najszybciej skonsultowane z ginekologiem.
Jakie plamienia w ciąży mogą zagrażać dziecku?
Plamienie w ciąży po wysiłku fizycznym występują najczęściej, ale nie zawsze oznaczają poważne problemy, które mogą zagrażać dziecku. W większości przypadków wystarczy odpoczynek, który pomoże zregenerować organizm. Są jednak przypadki, w których natychmiast powinniśmy skontaktować się z ginekologiem.
Ciąża pozamaciczna nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ na początku kobieta może nie odczuwać żadnych dolegliwości. Później jednak mogą pojawić się krwawienia o brutalnej barwie i bóle podbrzusza, które najczęściej zlokalizowane są tylko w jednej ze stron brzucha.
Poronienie wczesne lub poronienie późne objawia się zarówno skurczami, jak i odejściem wód płodowych i obfitym krwawieniem. Ponadto kobieta odczuwa spinający ból w dole brzucha.
Niedobór progesteronu, czyli żeńskiego hormonu płciowego, odpowiedzialnego za podtrzymywanie ciąży także może spowodować plamienie. Żeby uzupełnić niedobór, lekarze przepisują specjalne tabletki hormonalne.
Ostatnią przyczyną plamienia w ciąży mogą być nieprawidłowości związane z łożyskiem. Ginekolog Wrocław po wykonaniu diagnozy ustali, czy problemem jest przedwczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy czy może łożysko przodujące. Zawsze, kiedy krwawienie jest obfite i pojawia się w ostatnich tygodniach ciąży, natychmiast należy skonsultować się z lekarzem.