monalisa.com.pl

monalisa – moda, uroda, zdrowie

Czy warto korzystać z pasów ciążowych
Lifestyle

Czy warto korzystać z pasów ciążowych?

Pasy ciążowe polecane są osobom, które odczuwają bóle spowodowane rosnącym brzuszkiem. Często zaleca się korzystanie z nich kobietom w ciąży bliźniaczej, która może spowodować przeciążenia kręgosłupa, a nawet nieprawidłowości w miednicy. Co więcej, z pasa można korzystać w celach estetycznych, a nawet odroczyć przy jego użyciu zakup nowych ubrań.

Pas ciążowy – jakie płyną z niego korzyści?

Pas ciążowy może być bardzo przydatny, szczególnie w ostatnich tygodniach przed porodem. Wiele kobiet doświadcza wtedy problemów spowodowanych ciężarem brzucha.

Warto zakupić pas ciążowy, jeśli dokuczają nam bóle pleców oraz mamy problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy. Jest on także przydatny, gdy wychodzimy z domu, ponieważ stabilizuje naszą postawę. Nie musimy się też wtedy martwić o nagłe bóle w plecach spowodowane częstą zmianą pozycji.

Niektóre kobiety decydują się na korzystanie z tego akcesorium ze względu na to, że nadaje on brzuchowi regularnego kształtu. Jest to szczególnie korzystne, jeśli lubimy bardziej obcisłą odzież. W takim wypadku z pasa można korzystać nawet we wcześniejszych tygodniach, gdy brzuszek jest jeszcze niewielki, ale już widoczny.

Pasy ciążowe – rodzaje

Wśród bogatej oferty pasów ciążowych możemy znaleźć kilka rodzajów. Przed wyborem tego odpowiedniego, warto zapoznać się z ich specyfiką.

  • Elastyczny pas ciążowy – lekko podtrzymuje brzuch oraz plecy ciężarnej, odciążając dolny odcinek kręgosłupa przez wymuszenie odpowiedniej postawy. Takie pasy są zazwyczaj uszyte z elastycznego materiału i nie posiadają szwów, co zwiększa wygodę korzystania z niego. Równomiernie dopasowują się do ciała, a materiał zazwyczaj osłania cały brzuch.
  • Ortopedyczny pas ciążowy podtrzymujący brzuch – polecany szczególnie tym kobietom, które odczuwają silny ból podczas ciąży oraz mają problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy. Jest zazwyczaj krótszy, zakłada się go pod brzuchem, co zapewnia jego lepsze podtrzymanie.
  • Pas ozdobny – przydatny, gdy koszulki stają się zbyt krótkie, a nie chcemy wymieniać całej garderoby ze względu na ciążę. Ogrzewa brzuch oraz lędźwie przez dodatkowe ich osłonięcie.

O czym warto pamiętać?

Pasa ciążowego nie powinno nosić się bez przerwy ani w nim spać. Zbyt długie korzystanie z niego może osłabiać mięśnie oraz negatywnie wpływać na krążenie.

Przy zakupie pasa warto także pamiętać, aby materiał, z jakiego jest zrobiony, był elastyczny i oddychający. Wpłynie to znacząco na nasz komfort, ponieważ nosimy go zazwyczaj pod ubraniami.

Najlepiej kupić regulowany pas ciążowy, który nie dość, że zapewni nam dobre podtrzymanie, to dodatkowo pozwoli na dopasowanie do naszego rozmiaru, wraz ze wzrostem brzucha.